REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
BudownictwoTechnologie

Na czym polega zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu?

2 minut czytania

Wykorzystanie nowoczesnego, bezprzewodowego systemu radiowego pozwala na zdalne sterowanie wieloma elementami wchodzącymi w skład inteligentnego domu. Jego montaż i obsługa jest bardzo prosta, dlatego okaże się doskonałym sposobem na zautomatyzowanie domów, mieszkań, przestrzeni  biurowych i wielu innych.

Rozwiązania bezprzewodowe, oparte na technologii radiowej, są cenione między innymi za możliwość ich adaptacji w już istniejących budynkach i instalacjach. Brak tu konieczności kucia ścian oraz wykonywania skomplikowanych czynności montażowych. Zdalne sterowanie zapewnia olbrzymią wygodę życia i pracy, na przykład poprzez skrócenie czasu wykonania wielu czynności – zamiast podchodzić do każdego urządzenia z osobna, wystarczy skorzystać z jednego przycisku lub pilota.

Czym jest sterowanie radiowe w systemie Smart Home?

Systemy bezprzewodowe składają się z dwóch grup urządzeń, które we współpracy pozwalają na zdalne sterowanie sprzętami oraz instalacjami dostępnymi w domach, mieszkaniach i w innych budynkach. W pierwszej grupie znajdują się nadajniki radiowe, a więc wszelkiego rodzaju przyciski naścienne oraz piloty. Drugą grupę tworzą natomiast odbiorniki.

Czytaj:  Drobne AGD w dobrej cenie dla sklepów

Poszczególne elementy systemu inteligentnego mogą być montowane także w już istniejących instalacjach elektrycznych oraz włącznikach oświetlenia. Umieszcza się je w puszkach pod przyciskami. Po szybkim montażu, są gotowe do współpracy z nadajnikami – zarówno w postaci przycisków, jak i pilotów do zdalnego sterowania. Jak już wspomnieliśmy, całość opiera się na wykorzystaniu łączności radiowej.

System radiowy – czym steruje?

Nadajniki i odbiorniki radiowe pozwalają na stworzenie systemu, który znacząco ułatwi realizację wielu czynności. Sterowanie bezprzewodowe odbywać się może z dowolnego miejsca, przy użyciu pilotów, lub z wykorzystaniem przycisków. Na jaką funkcjonalność mogą liczyć użytkownicy końcowi?

  • Sterowanie roletami i żaluzjami – za pomocą przycisku lub pilota w łatwy sposób można sterować ich położeniem. Dzięki temu użytkownik jest w stanie dostosować poziom nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń. Nadajniki radiowe obsługują również zasłony oraz firany.
  • Zdalne sterowanie oświetleniem – nie tylko włączanie i wyłączanie, ale również sterowanie radiowe dekoracyjnym oświetleniem LED i tworzenie scen z wykorzystaniem nadajników podtynkowych.
  • Sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi – jeden przycisk, by otworzyć i jeden przycisk, by zamknąć. Bez konieczności wysiadania z samochodu lub podchodzenia do centralki.
Czytaj:  Nowoczesne technologie w klimatyzacji – przegląd możliwości dostępnych w Warszawie

Ogromną zaletą systemów radiowych jest możliwość zdalnego sterowania całymi grupami urządzeń. Przykład? Naciskając jeden przycisk, użytkownik wyłącza światła, opuszcza rolety oraz odcina zasilanie urządzeń elektrycznych. Bardzo przydatne przy wychodzeniu z domu.

Elementy sterowania bezprzewodowego

Sprawność całego systemu gwarantują odpowiednio dobrane elementy, które montowane są w powstających lub już istniejących instalacjach elektrycznych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Moduły przekaźnikowe – montowane w puszce lub szynie DIN. Do oświetlenia, gniazdek, małego AGD, a także zraszaczy w ogrodzie.
  • Ściemniacze – wszystkich źródeł światła.
  • Sterowniki LED – umożliwiają sterowanie paskami LED oraz żarówkami.
  • Sterowniki rolet – nie tylko rolety, ale również markizy, zasłony i ekrany.
  • Przyciski bateryjne – mogą zastąpić tradycyjne przyciski. Łatwy montaż na ścianie i w innych miejscach, także trudno dostępnych.
  • Nadajniki – montaż podtynkowy.
  • Piloty – zdalne sterowanie, uruchamianie scen. Występują także w formie breloków.
Czytaj:  Mieszkanie w Łomiankach – dlaczego warto?

Zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu to znaczne uproszczenie codzienności. Daje użytkownikowi dostęp do łatwego w obsłudze systemu, dzięki któremu może on zarządzać pojedynczymi elementami oraz grupami urządzeń.

Podobne artykuły
Budownictwo

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości drzwi wewnętrzne

2 minut czytania
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz estetykę naszego domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne nie…
Budownictwo

Nowoczesne technologie w klimatyzacji – przegląd możliwości dostępnych w Warszawie

6 minut czytania
Klimatyzacja nie jest już luksusem, ale koniecznością – to stwierdzenie doskonale oddaje, jak bardzo nowoczesne technologie zmieniły nasze podejście do komfortu termicznego,…
Budownictwo

Problem wilgoci w domu – jak się go pozbyć?

2 minut czytania
Wilgoć w domu to problem, który nie tylko prowadzi do uszkodzeń budynku, ale także może być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i komfortu…

Dodaj komentarz