REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
BudownictwoLife Style

Jakie są korzyści z montażu fotowoltaiki na bloku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

2 minut czytania

Elektrownie słoneczne to rozwiązanie bardzo elastyczne. Wielkość, moc, lokalizacja oraz wykorzystanie wytworzonej energii mogą być różne i dostosowywane do oczekiwań i potrzeb inwestora. Systemy fotowoltaiczne znajdują zastosowanie już nie tylko w niewielkich obiektach mieszkalnych, ale także w przemyśle, usługach czy budynkach wielorodzinnych.

Fotowoltaika na budynkach wielorodzinnych

Instalację fotowoltaiczną można montować na dachach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zazwyczaj połacie te są niewykorzystane, a można je wykorzystać właśnie do montażu systemu fotowoltaicznego. 

Polecane

Przez redakcję

Elektrownie słoneczne mogą być wykorzystywane na małych, jak i na dużych blokach.  Sprawdzą się na dachach płaskich i skośnych. Można je montować na obiektach zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej i poza miastem. Przy planowaniu montażu instalacji należy wziąć pod uwagę ewentualne zacienienie części dachu, na którym będą umieszczone ogniwa fotowoltaiczne. Panele muszą być położone w miejscu, gdzie nie występują zacienienia stałe, pochodzące np. od kominów. 

Prąd wytworzony przez elektrownię słoneczną znajdzie zastosowanie do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w częściach wspólnych obiektu. Do systemu mogą być podłączone windy, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, bramy elektryczne, systemy nawadniania czy uzdatniania wody, a także klimatyzacja i wentylacja. W ten sposób ekologiczna energia sprawia, że opłat ponoszone przez wspólnotę lub spółdzielnię na energię elektryczną są znacznie niższe.

Warto zwrócić uwagę, że do zbilansowania zapotrzebowania na prąd przeznaczony do zasilania urządzeń elektrycznych, znajdujących się w częściach wspólnych obiektu, zazwyczaj wystarczy mikroelektrownia, czyli instalacja fotowoltaiczna o mocy do 50 kWp. W efekcie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać status prosumenta, co jest najkorzystniejsze w przypadku rozliczeń produkcji i zużycia prądu z zakładem energetycznym.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Budynki wielorodzinne to zazwyczaj wysokie koszty zużycia energii elektrycznej do zasilania urządzeń w częściach wspólnych obiektu. W dobie dynamicznie rosnących cen prądu i zapowiedzią kolejnych podwyżek, staje się jasne, że dotychczasowa kalkulacja opłat czynszowych dla właścicieli i użytkowników lokali nie uwzględni wszystkich rosnących kosztów. Co więcej, trudno wykonać średnioterminową i długoterminową kalkulację wydatków związanych z funkcjonowaniem obiektu bez konkretnych danych. Zastosowanie fotowoltaiki i możliwość korzystania z bezpłatnego prądu redukuje ewentualne niedoszacowania. Ponadto, środki, które pozostaną w dyspozycji wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, można przeznaczyć na inne inwestycje czy modernizacje. Obniżenie wydatków bieżących podniesie także płynność finansową podmiotu i jednocześnie rentowność prowadzonej działalności.

Bez wątpienia, inwestycja w fotowoltaikę to także wkład w ochronę środowiska naturalnego. Pozyskanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz obniża ryzyko degradacji środowiska.

Nie bez znaczenia jest także wzrost wartości nieruchomości, na której postawiono mikroelektrownię. Instalacja ta jest przyjazna dla otoczenia, nie zajmuje miejsca i jednocześnie przynosi wymierne korzyści finansowe. Co więcej, jej skuteczne działanie obliczone jest na co najmniej 25 lat pracy, a to sprawia, że raz wydane pieniądze będą systematycznie i stale przynosić oszczędności dla wspólnot i spółdzielni.

Decydując się na montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych warto rozważyć współpracę z firmą od lat funkcjonującą na rynku w tej branży. W efekcie inwestor otrzymuje zarówno wysokiej klasy elementy systemu, ale także długie gwarancje na jego sprawność. Warto korzystać z usług firm, które służą pomocą w zakresie doboru wielkości systemu do potrzeb podmiotu oraz wspomagają inwestorów w procesie uzyskania podłączeń, zgód a nawet kredytów czy leasingu, a przede wszystkim mają już doświadczenie przy tego typu instalacjach. 

Źródło: Inverter – fotowoltaika dla domu

Podobne artykuły
BiznesBudownictwoLife Style

Na czym polega zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu?

2 minut czytania
Wykorzystanie nowoczesnego, bezprzewodowego systemu radiowego pozwala na zdalne sterowanie wieloma elementami wchodzącymi w skład inteligentnego domu. Jego montaż i obsługa jest bardzo…
BiznesBudownictwo

Kontenery - szybki sposób na zyskanie nowej przestrzeni

2 minut czytania
W czasach ekspresowej produkcji, rozwoju technologii i szybkiego jedzenia przyzwyczailiśmy się do natychmiastowego zdobywania pożądanych przedmiotów. Do tej pory, rynek nieruchomości należał…
BiznesBudownictwoLife Style

Zalety nowych zbiorników na gaz propan

3 minut czytania
Zbiorniki na gaz propan dostępne są na rynku zarówno jako sprzęt nowy, ale także jako używany. Sprzęty z drugiej ręki cieszą się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *