REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
BiznesBudownictwoLife Style

Na czym polega zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu?

2 minut czytania

Wykorzystanie nowoczesnego, bezprzewodowego systemu radiowego pozwala na zdalne sterowanie wieloma elementami wchodzącymi w skład inteligentnego domu. Jego montaż i obsługa jest bardzo prosta, dlatego okaże się doskonałym sposobem na zautomatyzowanie domów, mieszkań, przestrzeni  biurowych i wielu innych.

Rozwiązania bezprzewodowe, oparte na technologii radiowej, są cenione między innymi za możliwość ich adaptacji w już istniejących budynkach i instalacjach. Brak tu konieczności kucia ścian oraz wykonywania skomplikowanych czynności montażowych. Zdalne sterowanie zapewnia olbrzymią wygodę życia i pracy, na przykład poprzez skrócenie czasu wykonania wielu czynności – zamiast podchodzić do każdego urządzenia z osobna, wystarczy skorzystać z jednego przycisku lub pilota.

Czym jest sterowanie radiowe w systemie Smart Home?

Systemy bezprzewodowe składają się z dwóch grup urządzeń, które we współpracy pozwalają na zdalne sterowanie sprzętami oraz instalacjami dostępnymi w domach, mieszkaniach i w innych budynkach. W pierwszej grupie znajdują się nadajniki radiowe, a więc wszelkiego rodzaju przyciski naścienne oraz piloty. Drugą grupę tworzą natomiast odbiorniki.

Poszczególne elementy systemu inteligentnego mogą być montowane także w już istniejących instalacjach elektrycznych oraz włącznikach oświetlenia. Umieszcza się je w puszkach pod przyciskami. Po szybkim montażu, są gotowe do współpracy z nadajnikami – zarówno w postaci przycisków, jak i pilotów do zdalnego sterowania. Jak już wspomnieliśmy, całość opiera się na wykorzystaniu łączności radiowej.

System radiowy – czym steruje?

Nadajniki i odbiorniki radiowe pozwalają na stworzenie systemu, który znacząco ułatwi realizację wielu czynności. Sterowanie bezprzewodowe odbywać się może z dowolnego miejsca, przy użyciu pilotów, lub z wykorzystaniem przycisków. Na jaką funkcjonalność mogą liczyć użytkownicy końcowi?

  • Sterowanie roletami i żaluzjami – za pomocą przycisku lub pilota w łatwy sposób można sterować ich położeniem. Dzięki temu użytkownik jest w stanie dostosować poziom nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń. Nadajniki radiowe obsługują również zasłony oraz firany.
  • Zdalne sterowanie oświetleniem – nie tylko włączanie i wyłączanie, ale również sterowanie radiowe dekoracyjnym oświetleniem LED i tworzenie scen z wykorzystaniem nadajników podtynkowych.
  • Sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi – jeden przycisk, by otworzyć i jeden przycisk, by zamknąć. Bez konieczności wysiadania z samochodu lub podchodzenia do centralki.

Ogromną zaletą systemów radiowych jest możliwość zdalnego sterowania całymi grupami urządzeń. Przykład? Naciskając jeden przycisk, użytkownik wyłącza światła, opuszcza rolety oraz odcina zasilanie urządzeń elektrycznych. Bardzo przydatne przy wychodzeniu z domu.

Elementy sterowania bezprzewodowego

Sprawność całego systemu gwarantują odpowiednio dobrane elementy, które montowane są w powstających lub już istniejących instalacjach elektrycznych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Moduły przekaźnikowe – montowane w puszce lub szynie DIN. Do oświetlenia, gniazdek, małego AGD, a także zraszaczy w ogrodzie.
  • Ściemniacze – wszystkich źródeł światła.
  • Sterowniki LED – umożliwiają sterowanie paskami LED oraz żarówkami.
  • Sterowniki rolet – nie tylko rolety, ale również markizy, zasłony i ekrany.
  • Przyciski bateryjne – mogą zastąpić tradycyjne przyciski. Łatwy montaż na ścianie i w innych miejscach, także trudno dostępnych.
  • Nadajniki – montaż podtynkowy.
  • Piloty – zdalne sterowanie, uruchamianie scen. Występują także w formie breloków.

Zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu to znaczne uproszczenie codzienności. Daje użytkownikowi dostęp do łatwego w obsłudze systemu, dzięki któremu może on zarządzać pojedynczymi elementami oraz grupami urządzeń.

Źródło: F&F – automatyka domowa i przemysłowa

Podobne artykuły
Biznes

Innowacyjne zastosowania laserów w przemyśle metalowym: Przegląd popularnych branż

7 minut czytania
W dzisiejszym świecie przemysł metalowy doświadcza prawdziwej rewolucji dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii laserowych. Jako ekspert w dziedzinie obróbki metali, mam przyjemność przedstawić…
Biznes

Pranie wykładzin w hotelach i restauracjach-Wyzwania związane z praniem wykładzin w branży hotelarskiej

6 minut czytania
Jakość usług hotelowych i gastronomicznych mierzy się nie tylko smakiem serwowanych potraw czy komfortem pokoi, ale również nienaganną czystością każdego zakątka –…
Biznes

Podstawy pozycjonowania stron internetowych - jak rozpocząć?

6 minut czytania
Witajcie, drodzy czytelnicy! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym świecie internetowym? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *