REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
Budownictwo

Program „Czyste Powietrze” – jakie zmiany od 2022 roku?

3 minut czytania

Początek roku to najczęściej zmiany w różnego rodzaju przepisach i regulacjach prawnych. Program „Czyste Powietrze” od lat funkcjonował na tych samych, niezmienionych zasadach. Jednak rok 2022 przyniósł w tym względzie zmiany na wielu płaszczyznach. Jeśli więc chcesz skorzystać z dopłat oferowanych przez „Czyste Powietrze”, to warto zapoznać się z tematem i zorientować jak można starać się o dodatkowe pieniądze na termomodernizację.

Na czym polega program „Czyste Powietrze”?

Od lat wiele krajów rezygnuje z użytkowania paliw zanieczyszczających środowisko. Są to działania niezbędne dla ratowania naszej planety i poprawy stanu środowiska naturalnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszelkie tego typu transformacje są dość kosztowne i muszą być mądrze rozłożone w czasie. Z tego powodu od wielu lat działa w Polsce program Czyste Powietrze”. Początkowo, w pierwszych latach funkcjonowania był bardzo mocno reklamowany i propagowany w mediach. Po pewnym czasie nakłady na kampanię społeczną zmniejszyły się, przez co niezbędne jest poszerzenie wiedzy o zasadach działania programu i samego dofinansowania. Przedstawiamy więc garść najważniejszych informacji dotyczących programu Czyste Powietrze” i zmian, jakie będą obowiązywały w 2022 roku.

Głównym celem i założeniem programu jest poprawa stanu środowiska i redukcja smogu. Wsparcie może być przeznaczone na wymianę starych pieców wykorzystujących paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikro instalację fotowoltaiczną, a także ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi. Wszystkie te czynności zamykają się w pojęciu szeroko rozumianej termomodernizacji. Z dopłaty mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, które jednocześnie spełniają kryterium dochodowe.

Ważną informacją jest również, że w ramach programu Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Program dopuszcza rozliczenie kosztów poniesionych na inwestycję  nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Eksperci alarmują, że w polskich domach jest jeszcze ok. 4 mln kotłów na paliwa stałe. A w tym aż 3 mln to tzw. kopciuchy, czyli piece węglowe.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od 2022 roku

Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” według nowych zasad przewidziany jest do 30 czerwca 2027 roku. Natomiast te nowe, zmienione zasady obowiązują od 25 stycznia 2022 roku. Jakie innowacje wprowadzono w nowej turze projektu? Jedną z ważniejszych modyfikacji jest dopuszczenie kotłów dwupaliwowych, jako zgodnych z celami programu Czyste Powietrze”. Chodzi tu o piece zgazowujące drewno i spalające pellet drzewny. Oprócz tego od 1 stycznia 2022 roku nie jest możliwe składanie wniosków o dotację na kotły węglowe. Możliwość ta została wycofana z programu Czyste Powietrze”.

Ważne jest również kryterium dochodowe, ponieważ uzależniono od niego wysokość przyznawanego wsparcia. W pierwszej części programu Czyste Powietrze” podstawowy poziom dofinansowania wynosi do 30 tys. zł i jest dostępny dla osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 100 tys. zł. Druga część programu Czyste Powietrze” zakłada podwyższony poziom dofinansowania, do 37 tys. zł. Jest to opcja przewidziana dla gospodarstw, w których przeciętny miesięczny dochód na osobę wynosi 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Zupełną nowością jest możliwość otrzymania dofinansowania do  90% inwestycji, czyli maksymalnie 69 tys. zł. Ta opcja jest przewidziana dla osób, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł i 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Niezmiennie z kwoty dofinansowania można zrealizować zakup kotła kondensacyjnego na gaz propan. Od początku trwania programu jest to opcja, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Według statystyk rządowych wnioski o dofinansowanie na kotły gazowe kondensacyjne stanowią 43% wszystkich wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. Oznacza to, że gaz propan niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród inwestorów, którzy mają do niego zaufanie.

źródło: lpgdirect.pl

Podobne artykuły
Budownictwo

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości drzwi wewnętrzne

2 minut czytania
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz estetykę naszego domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne nie…
Budownictwo

Nowoczesne technologie w klimatyzacji – przegląd możliwości dostępnych w Warszawie

6 minut czytania
Klimatyzacja nie jest już luksusem, ale koniecznością – to stwierdzenie doskonale oddaje, jak bardzo nowoczesne technologie zmieniły nasze podejście do komfortu termicznego,…
Budownictwo

Problem wilgoci w domu – jak się go pozbyć?

2 minut czytania
Wilgoć w domu to problem, który nie tylko prowadzi do uszkodzeń budynku, ale także może być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i komfortu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *