REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
Budownictwo

Filtry w kompresorach — jakie są i do czego służą

3 minut czytania

Filtry w kompresorach mają kluczową rolę dla klasy czystości sprężonego powietrza. Pełnia istotną rolę w procesie jego filtracji i uzdatniania. Eliminują zawieszone w sprężonym powietrzu zanieczyszczenia  stałe i olejowe, co wpływa na pracę całego systemu pneumatycznego. 

Sprężone powietrze a zanieczyszczenia

Sprężone powietrze z zasady jest bardziej zanieczyszczone, niż powietrze atmosferyczne, które zasysane jest przez kompresor. Ta zależność wynika z kompresji jednostki objętości powietrza atmosferycznego do mniejszej objętości, co powoduje większe zagęszczenie zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę, że sprężarki często pracują w trudnych warunkach, przy dużym zapyleniu, wysokiej temperaturze i wilgotności, skompresowany gaz bez odpowiedniej filtracji staje się często niezdatny do użycia w procesach produkcyjnych. 

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w sprężonym powietrzu? Można podzielić je na 3 kategorie zanieczyszczeń. Pierwszym są cząsteczki stałe, które przedostają się do wnętrza kompresora w wyniku zasysania powietrza atmosferycznego. Drugą kategorią zanieczyszczeń są cząstki olejowe, które wynikają z zastosowania oleju do smarowania elementów i podzespołów w kompresorze. Ostatnią, trzecią grupą jest woda, która także pochodzi z zasysanego powietrza atmosferycznego. 

Dlaczego zanieczyszczone sprężone powietrze musi być filtrowane?

Proces filtracji i uzdatniania sprężonego powietrza jest istotny z dwóch powodów. Pierwszy związany jest z koniecznością redukcji zanieczyszczeń dla uzyskania odpowiednich parametrów technicznych produktu końcowego. Drugi natomiast wynika z tego, że zanieczyszczone powietrze będzie negatywnie wpływać na cały układ pneumatyczny — począwszy od sprężarki, przez system orurowania, po urządzenia pełniące rolę odbiorników. 

Warto pamiętać, że za oczyszczanie sprężonego powietrza odpowiadają nie tylko filtry. Dużą rolę pełni również układ uzdatniania powietrza, w tym wszelkiego typu osuszacze czy separatory. 

Rodzaje filtrów do sprężarek

W kompresorach możemy spotkać 4 podstawowe filtry odpowiedzialne za oczyszczanie sprężonego powietrza. Klasyfikuje się je ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, jakie eliminują z układu. 

Filtry pyłowe

Ten rodzaj filtrów odpowiedzialny jest za eliminację zanieczyszczeń stałych typu kurz, sadza czy pyłki i inne. Na rynku dostępne są filtry pyłowe dokładne i zgrubne, przeznaczone do wyłapywania zanieczyszczeń o różnej wielkości. Filtry pyłowe działają na zasadzie wyłapywania zanieczyszczeń przez wkład filtra w trakcie przechodzenia przez niego powietrza. 

Filtry koalescencyjne

Filtry koalescencyjne charakteryzują się szerszym zakresem pracy, niż filtry pyłowe. Przeznaczone są do eliminacji ze sprężonego powietrza zarówno cząstek stałych, jak i oleju, aerozoli czy wody. Filtry koalescencyjne działają podobnie jak pyłowe — tzn. wychwytują zanieczyszczenia w momencie przepływu powietrza przez wkład filtrujący. Warto wspomnieć, że eliminacja wody i oleju odbywa się w nich w wyniku zjawiska koalescencji. Natomiast aerozole w filtrze łączą się i opadaną na dno filtra. 

Filtry węglowe

Filtry węglowe przeznaczone są do wyłapywania z powietrza cząsteczek oleju i zapachów. Są to bardzo dokładne filtry wykorzystujące właściwości absorpcyjne węgla aktywnego.

Filtry sterylne

Ten rodzaj filtrów przeznaczony jest do usuwania ze sprężonego powietrza cząsteczek stałych i mikroorganizmów. 

Wybierając filtry warto zwrócić uwagę na zapewniany przez nie stopień filtracji, który może być bardzo różny. Jednocześnie może być kluczowy dla poprawnego działania procesów produkcyjnych realizowanych przy wykorzystaniu sprężonego powietrza.  

Czy i jak często trzeba wymieniać filtry do kompresorów

Należy pamiętać, że każdy rodzaj filtrów się zużywa i z czasem jego działanie staje się=ę nie tylko nieskuteczne, ale nawet może powodować spadki ciśnienia. Dlatego tak istotna jest systematyczna wymiana filtrów. Wykonuje się ją najrzadziej 1 raz do roku w trakcie przeglądu sezonowego. Warto także pamiętać, że jeśli sprężarka pracuje w trudnych warunkach, np. przy wysokim zapyleniu powietrza, filtry powinny być wymieniane częściej. 

Podobne artykuły
Budownictwo

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości drzwi wewnętrzne

2 minut czytania
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz estetykę naszego domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne nie…
Budownictwo

Nowoczesne technologie w klimatyzacji – przegląd możliwości dostępnych w Warszawie

6 minut czytania
Klimatyzacja nie jest już luksusem, ale koniecznością – to stwierdzenie doskonale oddaje, jak bardzo nowoczesne technologie zmieniły nasze podejście do komfortu termicznego,…
Budownictwo

Problem wilgoci w domu – jak się go pozbyć?

2 minut czytania
Wilgoć w domu to problem, który nie tylko prowadzi do uszkodzeń budynku, ale także może być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i komfortu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *