W czasie największym upałów sprawna, nowoczesna klimatyzacja okaże się prawdziwym wybawieniem. Pozwala skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, stwarzając tym samym optymalne warunki do odpoczynku, czy pracy. Niemniej, jak każdy sprzęt, po pewnym czasie może zacząć szwankować. Warto zatem dowiedzieć się, które elementy najczęściej zawodzą i co należy robić, by wydłużyć ich żywotność. Wpłynie to pozytywnie na Twoje zadowolenie z funkcjonowania całego systemu, a także na kwestie finansowe.
Przyczyny awarii klimatyzatorów – na co zwrócić uwagę?
Nie da się ukryć, że instalacje klimatyzacji bywają mocno rozbudowane. Mowa tu zwłaszcza o modelach najnowszych, korzystających z wielu technologii. Z jednej strony to dobrze, ponieważ dzięki temu masz dostęp do produktów gwarantujących obsługę ciekawych rozwiązań, z drugiej jednak im bardziej zaawansowana konstrukcja, tym więcej elementów może ulec awarii. Co zatem najczęściej szwankuje?
Polecane
Przez redakcję
Program „Czyste Powietrze” – jakie zmiany od 2022 roku?
- W pierwszej kolejności wskazać musimy na filtry, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza. Dość szybko mogą ulec zabrudzeniu, przez co nie będą w stanie efektywnie usuwać drobinek kurzu, a także innych zabrudzeń. W skrajnych przypadkach ulegają zagrzybieniu, przez co stwarzają realne zagrożenie dla domowników. Wszystko to sprawia, że trzeba je regularnie czyścić i wymieniać.
- Kolejnym dość powszechnym problemem jest nieszczelność układu. Wynikać może z pewnych błędów konstrukcyjnych, jak również ze źle przeprowadzonego montażu. W takich sytuacjach z klimatyzatora cieknie woda, która zalewa ściany, elewację, meble, a nawet rozmaite urządzenia znajdujące się obok klimatyzatora.
- Nowoczesne klimatyzatory są naszpikowane elektroniką, która czasem się psuje. Mowa tutaj między innymi o mechanizmach odpowiedzialnych za regulację generowanej temperatury, rozmaitych zabezpieczeniach, czy też systemach obsługi zdalnej. Ważne jest to, aby w przypadku awarii nie próbować napraw na własną rękę. Jeśli bowiem nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem, możesz tylko pogorszyć sytuację. Konieczne wydaje się zatem zatrudnienie fachowca lub skorzystanie z usług serwisu oferowanych przez producentów, czy dostawców klimatyzacji.
- Mniejszym bądź większym awariom ulegać może także wentylator zamontowany w jednostce wewnętrznej. Przekłada się to zazwyczaj na obniżoną wydajność, niekiedy natomiast przestaje działać w ogóle. Duże znaczenie ma tutaj jakość wykonania. W tańszych klimatyzatorach takie usterki zdarzają się dość często, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Klienci sklepów często mają wiele do powiedzenia na temat posiadanych urządzeń, dzięki czemu bez trudu dotrzesz do interesujących Cię informacji.
- Do powyższej listy należy dodać jeszcze sprężarkę. W jej przypadku problemem okazuje się praca silnika. Rozmaite błędy konstrukcyjne bądź nieprawidłowa obsługa systemu mogą doprowadzić najpierw do obniżenia ogólnej wydajności, a następnie do jego zatrzymania.
Co zrobić, by uniknąć usterek klimatyzacji?
Jak łatwo można wywnioskować z powyższych informacji, większość omówionych problemów da się uniknąć. Wpływ na to ma sam wybór urządzeń. Choć pokusa uzyskania oszczędności jest spora, lepiej nie celować w modele najtańsze. Niska cena zazwyczaj wynika bowiem z wykorzystania przez producenta materiałów niskiej jakości, przez które żywotność całego systemu nie jest zadowalająca.
Żeby zatem dokonać dobrego wyboru zakupowego, najlepiej dokładnie przeanalizować ofertę rynkową, a także sięgać po propozycje uznanych producentów i dostawców. A gdy już kupisz klimatyzator, musisz pamiętać o prawidłowym montażu i serwisie klimatyzacji. Wiele firm oferuje regularne przeglądy, które pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dzięki temu będziesz w stanie pozbyć się usterek jeszcze zanim doprowadzą do poważnych problemów, a co za tym idzie, strat finansowych.
źródło: Klimatyzacja Warszawa