REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
Biznes

Rodzaje szkoleń BHP i PPOŻ

2 minut czytania

Szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także przeciwpożarowe muszą zostać przeprowadzone przez każdego pracodawcę. Wskazują na to zresztą aktualne przepisy. Co ważne, ich specyfika może być różna w zależności od branży, czy też wystąpienia wybranych czynników. Z tego powodu warto poznać rodzaje obu szkoleń, jak również dowiedzieć się, czego tak naprawdę dotyczą. W poniższym tekście poruszymy ponadto kwestię wyboru podmiotów odpowiedzialnych za ich przygotowanie.

Szkolenia BHP – co warto o nich wiedzieć? Główne rodzaje

 Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są niezwykle istotne. Nie tylko decydują o ochronie pracowników, ale także mają wpływ na komfort realizacji codziennych obowiązków. Bez względu na to, o jakiej branży mówimy – czy jest to praca fizyczna, w terenie, czy może przy biurku. Spełnienie przez firmę wymogów jest ważne też dlatego, że pozwala to uniknąć ewentualnych kar finansowych, które potrafią być naprawdę wysokie.

Należy podkreślić, że obowiązek przeprowadzenia szkoleń BHP dotyczy wszystkich firm – zarówno tych dużych, jak i znacznie mniejszych. Jakie są więc ich rodzaje?

  • Szkolenia BHP wstępne – dochodzi do nich jeszcze zanim pracownik zostanie dopuszczony do pracy w konkretnym miejscu. W ich ramach realizowany jest instruktaż ogólny, w ramach którego wyjaśniane są umiejętności niezbędne do wykonywania zleconych prac, jak również instruktaż stanowiskowy, wyjaśniający zasady bezpieczeństwa i higieny typowe dla danego stanowiska.
  • Szkolenia BHP okresowe – jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do nich co pewien czas, głównie w celu uzupełnienia i sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak często muszą się odbywać? Jest to zależne od branży, a także specyfiki pracy. Pracownicy administracyjno-biurowi na przykład muszą przechodzić przez szkolenia okresowe raz na sześć lat, natomiast osoby zatrudnione na stanowiskach związanych ze szczególnie niebezpiecznymi pracami raz na rok. Przepisy regulują tę kwestię bardzo dokładnie, dlatego też pracodawcy w łatwy sposób mogą zdobyć pełną wiedzę na ten temat.
Czytaj:  Do kiedy pit firma jednoosobowa - kluczowe terminy i konsekwencje opóźnień dla jednoosobowych przedsiębiorców!

Skoro wiesz już, jakie są rodzaje szkoleń BHP i kiedy powinny się odbywać, możemy poruszyć kwestię ich zlecania. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotowywać je na zasadzie outsourcingu. W takiej sytuacji całością zajmuje się podmiot zewnętrzny. Najlepiej wyspecjalizowany w szkoleniach BHP. Co więcej, firmy tego typu mogą być odpowiedzialne nie tylko za szkolenia, ale również za opracowanie instrukcji BHP, karty ryzyka zawodowego, czy też wykonanie audytu miejsca pracy pod kątem omawianych zasad. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko także pieniędzy.

Szkolenia PPOŻ – charakterystyka, rodzaje

 Nie da się ukryć, że zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny być istotne dla każdej firmy. Niezależnie od tego, w jakiej dokładnie branży działa. Spełnienie wymogów wskazanych przez aktualne przepisy jest możliwe między innymi dzięki odpowiednim szkoleniom PPOŻ. Kolejny raz warto wspomnieć o tym, że za ich przeprowadzeniem może zająć się wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny, który zatrudnia doświadczonych fachowców w tej dziedzinie.

Czytaj:  Podnośniki koszowe do prac na wysokościach

Takie szkolenia zostają dopasowane do potrzeb firmy, jak również specyfiki konkretnych stanowisk. Jeśli zaś chodzi o rodzaje kursów, wymienić trzeba przede wszystkim wstępne oraz okresowe szkolenia PPOŻ. Wygląda to bardzo podobnie do szkoleń BHP.

To jednak nie koniec. Wspomniane podmioty mogą odpowiadać ponadto za stworzenie instrukcji PPOŻ, dostarczenie wymaganych znaków i ich montaż, czy też wykonanie ćwiczeń dotyczących ewakuacji budynków i rozmaitych akcji ratowniczych. Dzięki temu Twoja firma nie tylko spełni kryteria wynikające z obowiązujących przepisów, ale także w pełni przygotuje się pod kątem ochrony przeciwpożarowej, co może mieć decydujące znaczenie w razie wystąpienia sytuacji groźnych lub wręcz krytycznych.

źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy

Podobne artykuły
Biznes

Jak otworzyć firmę sprzątającą - Twoja droga do niezależności finansowej poprzez prowadzenie własnego biznesu!

3 minut czytania
Zrozumieć rynek usług sprzątających Zakładając firmę sprzątającą, pierwszym krokiem jest zrozumienie specyfiki rynku. Według raportu z 2020 roku, globalny rynek usług sprzątających…
Biznes

Jak otworzyć firmę spedycyjną - Twój przewodnik po sukces w ekscytującym świecie logistyki!

2 minut czytania
Zrozumienie branży spedycji Spedycja to dynamiczna branża, która skupia się na organizacji transportu towarów na różnych etapach łańcucha dostaw. Przed otwarciem własnej…
Biznes

Jak otworzyć firmę przez internet - Prosty przewodnik krok po kroku do stworzenia własnego biznesu bez wychodzenia z domu!

2 minut czytania
Korzyści otwierania firmy przez internet W obecnych czasach, otwieranie firmy przez internet jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają możliwość…