Site icon Polska Baza Biznesu

Na czym polega zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu?

Wykorzystanie nowoczesnego, bezprzewodowego systemu radiowego pozwala na zdalne sterowanie wieloma elementami wchodzącymi w skład inteligentnego domu. Jego montaż i obsługa jest bardzo prosta, dlatego okaże się doskonałym sposobem na zautomatyzowanie domów, mieszkań, przestrzeni  biurowych i wielu innych.

Rozwiązania bezprzewodowe, oparte na technologii radiowej, są cenione między innymi za możliwość ich adaptacji w już istniejących budynkach i instalacjach. Brak tu konieczności kucia ścian oraz wykonywania skomplikowanych czynności montażowych. Zdalne sterowanie zapewnia olbrzymią wygodę życia i pracy, na przykład poprzez skrócenie czasu wykonania wielu czynności – zamiast podchodzić do każdego urządzenia z osobna, wystarczy skorzystać z jednego przycisku lub pilota.

Czym jest sterowanie radiowe w systemie Smart Home?

Systemy bezprzewodowe składają się z dwóch grup urządzeń, które we współpracy pozwalają na zdalne sterowanie sprzętami oraz instalacjami dostępnymi w domach, mieszkaniach i w innych budynkach. W pierwszej grupie znajdują się nadajniki radiowe, a więc wszelkiego rodzaju przyciski naścienne oraz piloty. Drugą grupę tworzą natomiast odbiorniki.

Poszczególne elementy systemu inteligentnego mogą być montowane także w już istniejących instalacjach elektrycznych oraz włącznikach oświetlenia. Umieszcza się je w puszkach pod przyciskami. Po szybkim montażu, są gotowe do współpracy z nadajnikami – zarówno w postaci przycisków, jak i pilotów do zdalnego sterowania. Jak już wspomnieliśmy, całość opiera się na wykorzystaniu łączności radiowej.

System radiowy – czym steruje?

Nadajniki i odbiorniki radiowe pozwalają na stworzenie systemu, który znacząco ułatwi realizację wielu czynności. Sterowanie bezprzewodowe odbywać się może z dowolnego miejsca, przy użyciu pilotów, lub z wykorzystaniem przycisków. Na jaką funkcjonalność mogą liczyć użytkownicy końcowi?

Ogromną zaletą systemów radiowych jest możliwość zdalnego sterowania całymi grupami urządzeń. Przykład? Naciskając jeden przycisk, użytkownik wyłącza światła, opuszcza rolety oraz odcina zasilanie urządzeń elektrycznych. Bardzo przydatne przy wychodzeniu z domu.

Elementy sterowania bezprzewodowego

Sprawność całego systemu gwarantują odpowiednio dobrane elementy, które montowane są w powstających lub już istniejących instalacjach elektrycznych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Zdalne sterowanie radiowe w inteligentnym domu to znaczne uproszczenie codzienności. Daje użytkownikowi dostęp do łatwego w obsłudze systemu, dzięki któremu może on zarządzać pojedynczymi elementami oraz grupami urządzeń.

Źródło: F&F – automatyka domowa i przemysłowa

Exit mobile version