REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
Life StyleMedycyna

Odczuwasz dolegliwości w obrębie stawu biodrowego? Wykonaj USG

3 minut czytania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne są poszczególne organy w ich ciele, dopóki nie zacznie odczuwać z ich powodu różnego rodzaju dolegliwości. Chodzenie jest czymś naturalnym. Po tym, jak dziecko opanuje stawianie pierwszych kroków, nie zastanawia się nad nimi za każdym razem. Dla dorosłych jest to czynność wręcz mechaniczna. Wystarczą jednak niewielkie problemy na przykład ze stawami biodrowymi, by mocno uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jeśli tylko pojawiają się tego typu kłopoty, należy zdecydować się na konkretną diagnozę, w tym USG stawu biodrowego.

Staw biodrowy – jaką pełni funkcję?

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Składa się na niego panewka stawu biodrowego oraz głowa kości udowej. Pełni niesamowicie ważną funkcję. To właśnie on umożliwia człowiekowi utrzymywanie pozycji w pionie oraz poruszanie się. Nic więc dziwnego, że jest narażony na niezwykle dużą eksploatację. 

Pozwala na wiele ruchów, w różnych kierunkach, czyli na przykład ruchy rotacyjne, odwodzenia, przywodzenia czy zginające. O tym, jak istotny jest to staw w ciele człowieka świadczy również fakt, że badanie bioder to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych u małych dzieci. Ortopeda sprawdza, jak rozwijają się stawy biodrowe u najmłodszych pacjentów po to, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości. Nieleczona dysplazja bioder może w konsekwencji sprawiać sporo problemów z poruszaniem się w wieku dorosłym.

Choroby stawu biodrowego – zgłoś się na USG

Z racji tego, że staw biodrowy jest narażony na wiele różnych czynników oraz jest intensywnie wykorzystywany przez okres całego życia, mogą pojawiać się różnego rodzaju dolegliwości w tym obszarze ciała. Do najczęstszych schorzeń zalicza się zwyrodnienie stawu biodrowego. 

Koksartoza, bo taką ta dolegliwość nosi fachową nazwę, objawia się z początku bólem w okolicy kolana. Z czasem przesuwa się bliżej, w okolice właśnie stawu biodrowego. Kolejnym objawem jest uczucie ograniczenia ruchomości w stawie, co może się wiązać z problemami z poruszaniem. Stopniowo może dojść wręcz do pełnego unieruchomienia. Do przyczyn zwyrodnienia można zaliczyć między innymi uwarunkowania genetyczne, bowiem nieprawidłowa budowa stawu może odbić się na późniejszych trudnościach z jego funkcjonowaniem. Prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych schorzeń wzrasta z wiekiem, choć mogą wystąpić również w wieku młodzieńczym. Jako leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego stosuje się środki przeciwbólowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, a w ostateczności nawet operacja. Jednak by wiedzieć, jakie działania należy przedsięwziąć, konieczna jest dokładna diagnostyka, a do niej zalicza się między innymi USG stawu biodrowego.

Jak przebiega USG biodra?

Wizyta w gabinecie USG nie powinna być stresująca dla pacjenta. Jest to badanie proste i nie wymagające wcześniejszego przygotowania. Pacjent, po krótkim wywiadzie, który przeprowadzi ortopeda, jest proszony o położenie się na boku na kozetce i odsłonięcie nóg. Osoba, która przeprowadza badanie, przykłada głowicę aparatu USG i przez przesuwanie nią po ciele, obserwuje obraz na monitorze. Sprawdza w ten sposób kilka elementów, między innymi wysięki i obrzęki błony maziowej, ścięgna, przyczepy, zarysy kostne, czy pasmo biodrowo-piszczelowe. Na tej podstawie jest w stanie ocenić, na jak zaawansowanym etapie są wszelkie zmiany w stawie biodrowym pacjenta i jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności. Może być to więc następna konsultacja ze specjalistą, kontrolne USG, zalecenie wizyty u fizjoterapeuty i dobór właściwych ćwiczeń. Jeśli badanie stawu biodrowego dotyczy dzieci, to cały proces odbywa się w towarzystwie opiekuna. Ortopeda ocenia wtedy czy bioderka małego pacjenta odpowiednio się rozwijają i czy konieczne jest zastosowanie na przykład szyny lub rozwórki, które mogą wesprzeć odpowiednie odwiedzenie bioder, a przez to też właściwe ich ułożenie. Należy pamiętać, że wcześnie wdrożone leczenie stawów, krótko po zauważeniu pierwszych objawów, pozwala na szybkie wyleczenie i wyeliminowanie wielu problemów zdrowotnych.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Podobne artykuły
Life Style

Utrzymanie i pielęgnacja mebli łazienkowych: najlepsze praktyki, które zapewnią ich trwałość

3 minut czytania
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, wymagające szczególnej uwagi pod względem utrzymania czystości i porządku. Meble łazienkowe są narażone na…
Life Style

Wskazówki i korzyści związane z planowaniem przedpogrzebowym, prezentacja pakietów i opcji oferowanych przez zakład pogrzebowy

6 minut czytania
Statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na wcześniejsze planowanie ceremonii pogrzebowej, doceniając spokój ducha i korzyści finansowe, jakie to niesie….
Medycyna

Antybakteryjne właściwości męskich bluz medycznych

5 minut czytania
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważna jest higiena w środowisku medycznym, szczególnie w kontekście odzieży noszonej przez personel? W dobie rosnącej świadomości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *