REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
Budownictwo

Jak utrzymać beton lub kostkę brukową w doskonałym stanie?

3 minut czytania

Odpowiednia impregnacja podjazdu lub chodnika wykonanego z kostki brukowej bądź betonu pozwoli zachować ich pierwotne właściwości, a także zwiększyć trwałość. Zdaniem fachowców prawidłowo ułożona powierzchnia w połączeniu z dobrym i cyklicznym zabezpieczeniem to idealny przepis, by cieszyć się jej bezproblemowym użytkowaniem bez konieczności jakiejkolwiek dalszej ingerencji. Stosując odpowiednie preparaty, w łatwy sposób można usunąć powstałe zabrudzenia oraz chronić podłoże przed działaniem wilgoci i pozostałych czynników zewnętrznych.

Co daje dodatkowa impregnacja?

Przede wszystkim, impregnat tworzy dodatkową warstwę ochronną, która jest odporna na ścieranie podłoża, dzięki czemu taki zabieg pozwala zachować oryginalny koloryt kostki brukowej. Zabezpieczenie kostki to również ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, które powstają wskutek na przykład zbyt dużego obciążenia. Może się zdarzyć, że podczas układania kostki lub wylewania betonu nie zachowano odpowiedniej staranności, w efekcie czego powstają różne uszkodzenia powierzchni. Odpowiednie środki ochronne skutecznie zabezpieczą daną powierzchnię przed przedostawaniem się wilgoci, która przy ujemnych temperaturach może rozsadzić od wewnątrz podłoże. Ponadto, dzięki odpowiednim składnikom, które zawierają impregnaty, późniejsze czynności związane z utrzymaniem kostki lub betonu w czystości są naprawdę proste.

Jakie produkty należy zatem stosować?

W przypadku powierzchni wykonanych z betonu idealnym rozwiązaniem są impregnaty silikonowe, które idealnie sprawdzają się do różnego rodzaju powierzchni. Z powodzeniem znajdują zastosowanie jako środek ochronny do elewacji betonowych, chodników, a także zbiorników wodnych. Dodatek silikonu sprawia, że chroni on powierzchnię przed dostępem wilgoci, dzięki czemu skutecznie wydłuża żywotność betonu. Łatwa aplikacja i spora wydajność impregnatów pozwala stosować je zarówno wewnątrz budynku, a także na zewnętrznych powierzchniach, które są podatne na oddziaływanie niskich i wysokich temperatur. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku środków do ochrony kostki brukowej, bowiem jej skład jest bardzo zbliżony do impregnatów przeznaczonych do ochrony powierzchni betonowych. Domieszka silikonu skutecznie ułatwia czyszczenie kostki z plam oleju oraz pozostałych płynów eksploatacyjnych pojazdów, jednocześnie chroniąc podjazd przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Czytaj:  Kiedy wynająć sprężarkę?

Jak często czyścić kostkę?

Specjaliści z branży zachęcają by czyścić powierzchnię minimum trzy razy w roku, dzięki temu zyskuje się gwarancję, że dane podłoże pozostanie bez jakichkolwiek skaz. Szczególną uwagę należy zwrócić w okresie jesienno-zimowym. W tych miesiącach różnice temperatur są naprawdę spore, może się więc zdarzyć, że powstająca wilgoć będzie przedostawać się głęboko w strukturę betonu, przez co spowoduje jego liczne uszkodzenia. Oczywiście producenci kostki brukowej używają do jej produkcji innych zabezpieczeń, które przekładają się na długą ochronę, jednak stosowanie dodatkowych preparatów pozwala cieszyć się pierwotnymi właściwości podłoża na dłuższy czas.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja odporności kostki są specjalne środki biobójcze, które zapobiegają tworzeniu się trudnych do usunięcia osadów. W przypadku betonu sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem wymaga on większej pielęgnacji – wszystko za sprawą jego struktury, wpływającą na wypłukiwanie powłoki zabezpieczającej. Posiadając na przykład betonowy chodnik dobrze jest częściej zwracać uwagę na jego stan, dzięki czemu w porę wyeliminuje się uszkodzenia powierzchni.

Czytaj:  Program „Czyste Powietrze” – jakie zmiany od 2022 roku?

Jak powinna wyglądać impregnacja?

Niezwykle istotnym elementem jest przygotowanie podłoża, dzięki czemu efekt finalny będzie utrzymywał się znacznie dłużej, warto więc poświęcić chwilę i przyłożyć się do tego procesu. Po pierwsze zabezpieczenie kostki lub betonu powinno odbywać się w ciepłe i suche dni – jest to o tyle ważne, bowiem w przypadku deszczu istnieje spore ryzyko, że nałożona warstwa zostanie rozmyta, a wszystkie czynności będą musiały zostać wykonane ponownie.

Przestrzeń, na którą zostanie nałożony preparat, powinna być dokładnie oczyszczona i pozbawiona wszelkich zabrudzeń. W tym celu dobrze jest przemyć ją wodą pod ciśnieniem, która skutecznie usuwa pył i osad. Specyfik należy nakładać w zależności od wielkości powierzchni pędzlem lub wałkiem. Przyjęło się, że w przypadku świeżo położonej kostki lub wylanego betonu można nałożyć dwie warstwy, natomiast jeśli podłoże ma już kilka lat wystarczy pokryć je jedną warstwą. W sytuacji, gdy teren do zaimpregnowania jest naprawdę sporych rozmiarów można do aplikacji środka można użyć natrysku ciśnieniowego.

Podobne artykuły
Budownictwo

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości drzwi wewnętrzne

2 minut czytania
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz estetykę naszego domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne nie…
Budownictwo

Nowoczesne technologie w klimatyzacji – przegląd możliwości dostępnych w Warszawie

6 minut czytania
Klimatyzacja nie jest już luksusem, ale koniecznością – to stwierdzenie doskonale oddaje, jak bardzo nowoczesne technologie zmieniły nasze podejście do komfortu termicznego,…
Budownictwo

Problem wilgoci w domu – jak się go pozbyć?

2 minut czytania
Wilgoć w domu to problem, który nie tylko prowadzi do uszkodzeń budynku, ale także może być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i komfortu…

Dodaj komentarz