Stal nierdzewna swoją popularność w przemyśle wytwórczym zawdzięcza przede wszystkim walorom jakościowym i wytrzymałościowym. Nie dziwi więc, że przemysłowcy bardzo chętnie w nią inwestują – stalowe balustrady i barierki są nie tylko niezwykle odporne na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, ale i bardzo opłacalne. Jak dbać o wyroby ze stali nierdzewnej i czym czyścić balustrady wykonane z nierdzewki?
Balustrada ze stali nierdzewnej a zabrudzenia – czym czyścić?
Czyszczenie balustrad i barierek wykonanych ze stali nierdzewnej nie jest trudne i nie wymaga od nas skomplikowanych zabiegów. Aby na co dzień wyczyścić standardowe zanieczyszczenia, które mogą się pojawić na powierzchni stali podczas użytkowania balustrady, wystarczy nam czysta woda i delikatna ściereczka, która nie zarysuje stalowej powierzchni. Tłustych plam oraz odcisków, szczególnie na balustradach zewnętrznych, z łatwością pozbędziemy się za pomocą wody z dodatkiem octu. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach możemy sobie pomóc środkiem czyszczącym na bazie alkoholu.
Polecane
Przez redakcję
Czyszcząc balustrady ze stali nierdzewnej, powinniśmy jednak pamiętać o prawidłowym doborze narzędzi i środków czyszczących. O ile bowiem delikatną ściereczką i wodą w najgorszym przypadku po prostu nie doczyścimy stalowej powierzchni od razu, o tyle zbyt twardą szczotką możemy zniszczyć ochronną warstwę antykorozyjną balustrady. Z codziennej pielęgnacji balustrad ze stali nierdzewnej powinniśmy zatem wykluczyć zarówno materiały, które mogłyby naruszyć strukturę stali, jak i środki czyszczące zawierające w składzie chlorki.
Czyszczenie stali nierdzewnej – jakich narzędzi używać?
Stal nierdzewna swoją odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję zawdzięcza przede wszystkim naturalnej warstwie ochronnej, która utrzymuje się na jej powierzchni. Aby jednak warstwa pasywna spełniała swoje właściwości, musi pozostać nienaruszona. Dlatego w przypadku pielęgnacji balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej tak ważne jest, aby zachować ostrożność w doborze narzędzi, których używamy do ich czyszczenia. Mechaniczne naruszenie warstwy pasywnej może nie tylko uszkodzić strukturę nierdzewki, ale i doprowadzić do jej reakcji z cząsteczkami zwykłej stali. Może do tego dojść na przykład podczas stosowania narzędzi, które są wykonane z korodujących odmian stali. Warstwę ochronną balustrady ze stali nierdzewnej możemy też w prosty sposób uszkodzić materiałami, których wcześniej używaliśmy do czyszczenia lub obrabiania przedmiotów wykonanych z żelaza. W konsekwencji naruszona osłona stanie się podatna na rdzę, a w powstałych po mechanicznym czyszczeniu powierzchni balustrady szczelinach i zarysowaniach będą gromadziły się zanieczyszczenia. Dlatego aby zapobiegać uszkodzeniom stalowej powierzchni balustrady, powinniśmy do jej czyszczenia używać wyłącznie narzędzia i przybory, które nie będą powodowały jej zarysowań.
Polerowanie balustrady ze stali nierdzewnej – czy warto?
W wielu przypadkach balustrady i barierki wykonane ze stali nierdzewnej są traktowane już nie tylko jako konieczny element wyposażenia domu, który zabezpiecza schody czy balkony. Coraz częściej inwestorzy traktują stalowe balustrady jako dodatkową stylową ozdobę wnętrza. W związku z tym troska o czystość stalowych przedmiotów jest powodowana nie tylko zasadami higieny i komfortem korzystania z czystych powierzchni, ale także walorami estetycznymi. Na co dzień, zwłaszcza w przypadku balustrad montowanych na zewnątrz, warto zatem co jakiś czas zadbać o to, aby na powierzchni stali nie pojawiały się uporczywe zacieki i smugi. Polerowanie stali nierdzewnej nie tylko pomoże nam utrzymać ją w dobrym stanie, ale i pozwoli zapobiec osadzaniu się na powierzchni balustrady kamienia z wody. Dobrym pomysłem jest też stosowanie oliwki do nabłyszczania stali, która dodatkowo będzie odpychała krople wody opadowej.
Jak często czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?
Z reguły balustrady ze stali nierdzewnej nie wymagają od nas bardzo częstego czyszczenia czy stosowania dodatkowych środków pielęgnujących. Dzięki temu barierki z nierdzewki są bardzo opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem. Aby jednak utrzymać balustradę w dobrym stanie jak najdłużej, powinniśmy czyścić ją na bieżąco, tuż po zauważeniu większych zabrudzeń czy zacieków spowodowanych opadami atmosferycznymi. Zaleca się, aby zewnętrzne barierki ze stali oczyszczać dwa razy w roku.