Sprawny przeładunek towarów to jeden z kluczowych czynników warunkujących skuteczność transportu. A zwłaszcza multimodalnego. Nic więc dziwnego, że firmy z branży TSL cały czas szukają sposobów na maksymalną optymalizację tych czynności. Jak się okazuje, jest ich co najmniej kilka. Warto więc przyjrzeć się tym najlepszym.
Dlaczego sprawny przeładunek towarów jest tak ważny?
Jeszcze zanim przejdziemy do omawiania konkretnych metod, dobrze będzie zatrzymać się na chwilę przy samej idei rozwoju przedsiębiorstwa w tym zakresie. W przypadku przewozu towarów, obok bezpieczeństwa, kluczowe znaczenie ma czas. Wszelkie opóźnienia mogą doprowadzić do poważnych strat. I to nie tylko finansowych, ale też wizerunkowych bądź biznesowych (utrata kontrahenta, klienta bądź partnera handlowego).
Polecane
Przez redakcję
Program „Czyste Powietrze” – jakie zmiany od 2022 roku?
Sprężarki śrubowe serii STORM – wydajne i kompaktowe
Mając to na uwadze, warto robić wszystko, aby podobnych problemów unikać. Jednym ze sposobów jest, rzecz jasna, optymalizacja czynności przeładunkowych. Poza oszczędnością czasu i pieniędzy, możesz liczyć także na znaczne upłynnienie transferu towarów, co z kolei ułatwia realizację wszystkich zaplanowanych zleceń. Jest to ponadto dobra metoda budowania przewagi konkurencyjnej oraz pozycji na rynku. Mowa tu zarówno o firmach z branży TSL, jak i podmiotach zamawiających usługi przewozu.
Jak skutecznie usprawnić czynności przeładunkowe?
Powyższe informacje dostarczają wystarczających dowodów na to, że optymalizacja omawianych procesów rzeczywiście ma sens i warto mieć ją na uwadze podczas planowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że istnieją sposoby na skuteczne przeprowadzenie całego procesu.
- Nowoczesne, a zarazem niezwykle efektywne, rozwiązanie stanowią automatyczne systemy przeładunkowe (ATLS). Dzięki nim czas spędzony przez kierowcę w doku magazynowym zostaje skrócony nawet 3-krotnie! Polegają one chociażby na wykorzystaniu przenośników panelowych oraz innych elementów służących do rozładunku lub załadunku palet. Systemy automatyczne wdrażane są w przestrzeniach magazynowych, wymagają dobrego rozplanowania przestrzeni i pewnych inwestycji finansowych. W zamian jednak firma oszczędza mnóstwo czasu. Pojedynczy proces przeładunkowy w przypadku implementacji ATLS może potrwać zaledwie kilka minut.
- Jeżeli zakup automatycznego systemu załadunku i rozładunku tirów okaże się zbyt dużym obciążeniem, firma powinna skupić się na prawidłowym doborze innych urządzeń przeładunkowych. Ogromne znaczenie ma dopasowanie ich do rodzaju ładunków. Wózki paletowe, elektryczne, widłowe, czołowe – podczas zakupu tego typu pojazdów należy uwzględnić wagę towarów oraz ich specyfikę. Oczywiście nie można zapominać przy tym o operatorach, ich umiejętnościach i doświadczeniu.
- Podobnie jak automatyzacja procesów magazynowych, istotne jest ich usystematyzowanie. W tym natomiast pomóc może właściwy system komputerowy. Dzięki niemu specjaliści znacznie łatwiej mogą planować wszelkie czynności, a także kontrolować ich realizację. Dotyczy to też rozładunku oraz załadunku towarów. Takie oprogramowanie pozwala przede wszystkim zadbać o terminy i uniknąć niepotrzebnych przestojów, spowodowanych złą organizacją pracy w magazynie.
Na czym powinna polegać optymalizacja systemów przeładunkowych?
Działania związane z załadunkiem i rozładunkiem mogą być realizowane z wykorzystaniem rozwiązań ręcznych, zmechanizowanych bądź automatycznych. Ich dobór musi uwzględniać wiele czynników, dotyczących w głównej mierze specyfiki ładunku i jego wielkości. Ogromne znaczenie mają też kwestie finansowe oraz sposób przygotowania przestrzeni magazynowej, która powinna zostać właściwie dopasowana do realizowanej metody przeładunkowej.
Dopiero wtedy optymalizacja procesów przeładunkowych może przynieść spodziewane efekty. Mowa tu zwłaszcza o przyspieszeniu i usprawnieniu wszelkich czynności wykonywanych przez pracowników firmy. Z punktu widzenia klienta, optymalna wydaje się współpraca ze sprawdzonymi podmiotami, które już teraz dysponują nie tylko nowoczesną flotą transportową, ale także świetnie zarządzanymi magazynami. Przekłada się to na gwarancję bezproblemowego przewozu i przeładunku towarów.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja