REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
BiznesLife StyleMedycyna

Ochrona oczu i twarzy pracowników – postaw na sprawdzone rozwiązania

3 minut czytania

Przy wielu pracach, nawet tych niepozornych, zalecane jest zastosowanie ochrony oczu i twarzy. Maleńka drobinka, która wpadnie do oka lub co gorsza, wbije się pod powieką może uwierać, powodować dyskomfort, a nawet doprowadzić do groźnego stanu zapalnego. Jak więc najlepiej zabezpieczyć oczy i twarz pracownika podczas pracy? Podpowiadamy, stosując skuteczne i sprawdzone rozwiązania.

Kiedy należy zabezpieczyć oczy i twarz pracowników?

Oczy odpowiadają za jeden z najważniejszych zmysłów człowieka – wzrok; są przy tym niezwykle delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia. Powoduje to, że zarówno twarz, jak i oczy powinny być odpowiednio chronione podczas wykonywania prac mogących im zagrozić. Jednak nie zawsze mamy świadomość tego, jakie prace są tymi zagrażającymi. Bywa, że mamy wiedzę na temat dostępnych środków ochrony oczu i twarzy, ale wydaje nam się, że nie są one konieczne w danej sytuacji. Dlatego tak ważne jest poznanie wskazań do stosowania środków ochrony indywidualnej oczu i twarzy

Warto wiedzieć, iż zagrożenia dla oczu i twarzy dzielą się na trzy podstawowe grupy i są to czynniki mechaniczne, czynniki chemiczne i biologiczne oraz szkodliwe promieniowanie i czynniki termiczne. W praktyce zaleca się stosowanie ochrony twarzy i oczu wszędzie tam, gdzie pracownik narażony jest na uderzenie, odpryski ciał stałych, promieniowanie optyczne występujące podczas spawania, olśnienia słonecznego oraz promieniowanie laserowe, pyły i gazy, krople i rozbryzgi cieczy, stopione metale i gorące ciała stałe, również ich odpryski powstające w procesach hutniczych oraz łuk elektryczny powstający między innymi podczas prowadzenia prac pod napięciem.

Metody ochrony oczu i twarzy pracowników

Ochrona twarzy i oczu różni się w zależności od rodzaju zagrożenia, z jakim mamy do czynienia podczas wykonywania konkretnych zadań. Producenci i sklepy z zaopatrzeniem BHP oferują okulary ochronne, gogle ochronne, osłony twarzy oraz osłony spawalnicze, w tym również tarcze, przyłbice, gogle i kaptury. Zarówno okulary, jak i gogle ochronne, w zależności od materiałów, z jakich są wykonane czy dodatkowych powłok, jakie na nich zastosowano, chronią przed różnymi rodzajami zagrożeń. W przypadku okularów ochronnych należy zwrócić uwagę, aby posiadały one osłonki, zarówno boczne, jak i od strony czoła, zabezpieczające przed dostaniem się niebezpiecznych rozbryzgów cieczy lub odprysków ciał stałych. 

Okulary ochronne wykonane są z nietłukącego się szkła lub tworzyw sztucznych. Modele o przezroczystym, bezbarwnym szkle sprawdzają się w sytuacji zagrożenia odpryskami cieczy i ciał stałych. Można wybrać również okulary, których szkła pokryte są specjalnym filtrem i są też specjalnie barwione. Takie okulary ochronne skutecznie chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym i przed jaskrawym światłem. Kiedy zagrożenie podczas pracy wymaga szczelniejszego przylegania ochrony oczu do twarzy, wtedy należy zdecydować się na gogle ochronne. To dzięki tej właściwości gogle ochronne sprawdzają się nie tylko jako ochrona przed zagrożeniami w postaci ciał stałych i cieczy, ale również przed zagrożeniami biologicznymi. Gogle ochronne wyposażone są w system wentylacji zapobiegający zaparowaniu. Warto więc zwrócić uwagę, jak wykonana jest wentylacja gogli i czy posiada jakiekolwiek filtry czy zabezpieczenia. 

Osłony twarzy chronią natomiast nie tylko same oczy, ale całą twarz. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia twarzy rozbryzgami szkodliwych cieczy zostaje zmniejszone do minimum. Osłony twarzy są skonstruowane w taki sposób, że nie tylko skutecznie chronią twarz, ale również dają możliwość połączenia ich ze środkami ochrony indywidualnej głowy czy układu oddechowego. Dla wielu pracowników również istotny będzie fakt, że osłony twarzy dają możliwość jednoczesnego stosowania okularów ochronnych czy korekcyjnych. 

Ostatnią i najbardziej specjalistyczną ochroną twarzy i oczuosłony spawalnicze. Należy stosować je wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia twarzy czy wzroku przez szkodliwe promieniowanie optyczne i inne zagrożenia powstające w procesie spawania. Podczas spawania można zastosować ochronę w postaci przyłbic spawalniczych, tarcz spawalniczych, gogli i okularów oraz kapturów spawalniczych.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Podobne artykuły
Life Style

Utrzymanie i pielęgnacja mebli łazienkowych: najlepsze praktyki, które zapewnią ich trwałość

3 minut czytania
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, wymagające szczególnej uwagi pod względem utrzymania czystości i porządku. Meble łazienkowe są narażone na…
Biznes

Zalety korzystania z magazynu kontraktowego – kiedy to opłacalne rozwiązanie?

5 minut czytania
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zoptymalizować koszty operacyjne Twojej firmy i jednocześnie zwiększyć efektywność łańcucha dostaw? Magazyn kontraktowy oferuje szereg korzyści, które…
Biznes

Podnośniki koszowe do prac na wysokościach

3 minut czytania
Podnośniki koszowe są niezwykle przydatnym narzędziem w wielu branżach i sytuacjach, zapewniając bezpieczny i efektywny dostęp do wysokości oraz umożliwiając wykonywanie różnorodnych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *