REKLAMA!To miejsce widzi codziennie tysiące czytelników! Zapoznaj się z ofertą już dziśCzytaj więcej
BiznesLife StyleMedycyna

Ochrona oczu i twarzy pracowników – postaw na sprawdzone rozwiązania

3 minut czytania

Przy wielu pracach, nawet tych niepozornych, zalecane jest zastosowanie ochrony oczu i twarzy. Maleńka drobinka, która wpadnie do oka lub co gorsza, wbije się pod powieką może uwierać, powodować dyskomfort, a nawet doprowadzić do groźnego stanu zapalnego. Jak więc najlepiej zabezpieczyć oczy i twarz pracownika podczas pracy? Podpowiadamy, stosując skuteczne i sprawdzone rozwiązania.

Kiedy należy zabezpieczyć oczy i twarz pracowników?

Oczy odpowiadają za jeden z najważniejszych zmysłów człowieka – wzrok; są przy tym niezwykle delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia. Powoduje to, że zarówno twarz, jak i oczy powinny być odpowiednio chronione podczas wykonywania prac mogących im zagrozić. Jednak nie zawsze mamy świadomość tego, jakie prace są tymi zagrażającymi. Bywa, że mamy wiedzę na temat dostępnych środków ochrony oczu i twarzy, ale wydaje nam się, że nie są one konieczne w danej sytuacji. Dlatego tak ważne jest poznanie wskazań do stosowania środków ochrony indywidualnej oczu i twarzy

Warto wiedzieć, iż zagrożenia dla oczu i twarzy dzielą się na trzy podstawowe grupy i są to czynniki mechaniczne, czynniki chemiczne i biologiczne oraz szkodliwe promieniowanie i czynniki termiczne. W praktyce zaleca się stosowanie ochrony twarzy i oczu wszędzie tam, gdzie pracownik narażony jest na uderzenie, odpryski ciał stałych, promieniowanie optyczne występujące podczas spawania, olśnienia słonecznego oraz promieniowanie laserowe, pyły i gazy, krople i rozbryzgi cieczy, stopione metale i gorące ciała stałe, również ich odpryski powstające w procesach hutniczych oraz łuk elektryczny powstający między innymi podczas prowadzenia prac pod napięciem.

Metody ochrony oczu i twarzy pracowników

Ochrona twarzy i oczu różni się w zależności od rodzaju zagrożenia, z jakim mamy do czynienia podczas wykonywania konkretnych zadań. Producenci i sklepy z zaopatrzeniem BHP oferują okulary ochronne, gogle ochronne, osłony twarzy oraz osłony spawalnicze, w tym również tarcze, przyłbice, gogle i kaptury. Zarówno okulary, jak i gogle ochronne, w zależności od materiałów, z jakich są wykonane czy dodatkowych powłok, jakie na nich zastosowano, chronią przed różnymi rodzajami zagrożeń. W przypadku okularów ochronnych należy zwrócić uwagę, aby posiadały one osłonki, zarówno boczne, jak i od strony czoła, zabezpieczające przed dostaniem się niebezpiecznych rozbryzgów cieczy lub odprysków ciał stałych. 

Okulary ochronne wykonane są z nietłukącego się szkła lub tworzyw sztucznych. Modele o przezroczystym, bezbarwnym szkle sprawdzają się w sytuacji zagrożenia odpryskami cieczy i ciał stałych. Można wybrać również okulary, których szkła pokryte są specjalnym filtrem i są też specjalnie barwione. Takie okulary ochronne skutecznie chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym i przed jaskrawym światłem. Kiedy zagrożenie podczas pracy wymaga szczelniejszego przylegania ochrony oczu do twarzy, wtedy należy zdecydować się na gogle ochronne. To dzięki tej właściwości gogle ochronne sprawdzają się nie tylko jako ochrona przed zagrożeniami w postaci ciał stałych i cieczy, ale również przed zagrożeniami biologicznymi. Gogle ochronne wyposażone są w system wentylacji zapobiegający zaparowaniu. Warto więc zwrócić uwagę, jak wykonana jest wentylacja gogli i czy posiada jakiekolwiek filtry czy zabezpieczenia. 

Osłony twarzy chronią natomiast nie tylko same oczy, ale całą twarz. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia twarzy rozbryzgami szkodliwych cieczy zostaje zmniejszone do minimum. Osłony twarzy są skonstruowane w taki sposób, że nie tylko skutecznie chronią twarz, ale również dają możliwość połączenia ich ze środkami ochrony indywidualnej głowy czy układu oddechowego. Dla wielu pracowników również istotny będzie fakt, że osłony twarzy dają możliwość jednoczesnego stosowania okularów ochronnych czy korekcyjnych. 

Ostatnią i najbardziej specjalistyczną ochroną twarzy i oczuosłony spawalnicze. Należy stosować je wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia twarzy czy wzroku przez szkodliwe promieniowanie optyczne i inne zagrożenia powstające w procesie spawania. Podczas spawania można zastosować ochronę w postaci przyłbic spawalniczych, tarcz spawalniczych, gogli i okularów oraz kapturów spawalniczych.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Podobne artykuły
Life Style

Wskazówki i korzyści związane z planowaniem przedpogrzebowym, prezentacja pakietów i opcji oferowanych przez zakład pogrzebowy

6 minut czytania
Statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na wcześniejsze planowanie ceremonii pogrzebowej, doceniając spokój ducha i korzyści finansowe, jakie to niesie….
Medycyna

Antybakteryjne właściwości męskich bluz medycznych

5 minut czytania
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważna jest higiena w środowisku medycznym, szczególnie w kontekście odzieży noszonej przez personel? W dobie rosnącej świadomości…
Biznes

Innowacyjne zastosowania laserów w przemyśle metalowym: Przegląd popularnych branż

7 minut czytania
W dzisiejszym świecie przemysł metalowy doświadcza prawdziwej rewolucji dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii laserowych. Jako ekspert w dziedzinie obróbki metali, mam przyjemność przedstawić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *